602 Evaluările clienților

4.6 / 5

Pentru a evalua produse trebuie să fiţi logat.

Reţineţi: Pentru a preveni evaluările bazate pe zvonuri sau reclame ascunse permitem doar evaluări de lşa clienţii noştri reali, şi care au cumpărat echipamente de la noi.

După logare veţi găsi de asemenea toate articolele care pot fi evaluate Centrul Logare Clienţi.

458 Recenzii

879 lei
Include TVA la care se adaugă 89 lei costul de transport
în stoc
în stoc

Acest produs e disponibil în stoc și poate fi expediat imediat.

Informații despre livrare
Livrare aprox. între Vineri, 5.04. și Luni, 8.04.
z
Destul de buna
zonek 12.04.2022
Am primit chitara dupa vre-o doua esecuri de livrare al UPS din cauza logisticii defectuase.
La deschiderea coletului am fost placut surprins de finisajul lucios, dar culoarea reala este este putin difuza, blurata, cu accente portocalii – deci nu chiar sunburst ca in fotografii…
Surpriza maxima (neplacuta) a fost momentul cand am observat ca la imbinarea griffului cu headstock-ul existau doua crapaturi vizibile de-o parte si de alta a griffului si lacul sarit. Capatul fretboardului era si el desprins de griff, se pare in urma unei lovituri puternice in timpul transportului. Catastrofa. M-am gandit sa o returnez. Si totusi trebuie sa spun ca am cunostinte ca luthier amator, asa ca dupa o inspectie amanuntita, am decis sa incerc sa o repar, asumandu-mi riscurile. Am reusit.
Mai departe am sa expun punctele forte si cele slabe:
- Minus: Taste care zgarie la capete si trebuie finisate si planate pentru o mai joasa actiune (la fel si nut).
- Trussrod-ul nici slabit la maxim nu permite realizarea curburii corecte a griffului.
- Comutatorul de doze are un joc foarte mare, este relativ instabil si nu comuta ferm doza bridge.
- Machine head-uri slabute, deocamdata stabile.
- Fretboard (Laurel?) foarte uscat si cam aspru iar dupa tratament cu lemon oil Dunlop, doar putin mai bine.
Finisajul putea fi mai bine facut (alte branduri acorda mai multa grija).
Plus: Raportul pret-calitate este bun, lemnul folosit pentru corp si griff este inrudit cu mahonul, iar sunetul overall seamana cu al unui LP original dar putin mai luminos. Pickupurile (Roswell) fac parte din clasa medie si atenueaza putin tonurile inalte date de ansamblu in sine (griff+corp). Doza bridge trebuie pozitionata destul de aproape de corzi pentru a fi echilibrata cu cea neck, suna cam inchis, neclar, recomand upgrade.

Dupa ceva timp de cantat si inspectat, pot spune ca:
- Machine head-uri foarte slabe, deja una a cedat (a capatat joc foarte mare) dupa schimbarea unui al 3-lea set de corzi.
- Planarea griff nu se poate face deloc din trussrod, asa ca actiunea ramane foarte inalta, deci greu de cantat.
- Fretboard in continuare uscat, necesita multa imbibare cu uleiuri.
- Dupa inlocuirea pickup-urilor (roswell) cu epiphone probucker, sunetul a devenit mult superior.

g
very good quality/price ratio
granny 02.01.2020
Nice guitar for the money, good tone, good construction. In order to be fully satisfied i had to sand the back of the neck since i prefer it to be a satin finish and i changed the tuners for some smoother ones (it was not mandatory but the guitar deserved better). Very good buy.